تاریخچه مرکز مدیریت حوادث وفوریتهای پزشکی

 

 

تاریخچه مرکز فوریتهای پزشکی

مرکز فوریتهای پزشکی استان کرمانشاه از واحدهای تابعه معاونت درمان است که در اوایل سال 1358 راه اندازی شده و تا سال 1371 فقط دارای یک پایگاه فوریتهای پزشکی در شهر کرمانشاه بوده است و از سال 1371 تا سال 1376 پایگاههای منطقه یک، دو، سه، و چهار کرمانشاه، پایگاه اسلام آباد غرب و پاوه راه اندازی شده است. ازسال 1376 تاسال 1382 نیز پایگاههای بیستون، حمیل، قصرشیرین، جوانرود، کنگاور، کرندغرب، سرپلذهاب، خسروی، روانسر، هرسین، گیلانغرب، صحنه، نوسود و سنقربه جمع پایگاههای موجود اضافه شدند. ضمن آنکه در چند سال اخیر پایگاههای ثلاث باباجانی، کوزران، قزانچی، هلشی، ماهیدشت، و گواور مورد بهربرداری قرار گرفته اند. همچنین پایگاههای منطقه پنج، شش، هفت، هشت، نه وده(واقع درفرودگاه کرمانشاه) شهری کرمانشاه به جمع پایگاههای شهری شهرستان کرمانشاه اضافه شده اند تا شمار پایگاههای مرکز فوریت های پزشکی استان کرمانشاه به 39 پایگاه برسد.

اداره اورژانس کرمانشاه در سال 1384به مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی ارتقاء یافت و استان کرمانشاه مرکزیت قطب غرب را به عهده گرفت و مسئولیت استانهای غرب کشور (کردستان، ایلام و همدان) بر عهده کرمانشاه گذاشته شد. این مرکز وظیفه دارد تا در صورت اطلاع از یک حادثه اورژانسی در محل حاضر شود و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهد. نحوه کار معمولا ًبه این شکل است که مددجویان با تماس با شماره های 115شرح حال بیمار خود را اعلام می کنند و همکارانی که در اتاق ارتباطات انجام وظیفه می نمایند یک دستگاه آمبولانس با تجهیزات و2نفر تکنیسین به آدرس اعلام شده اعزام میکنند، تکنیسینها ضمن معاینه بیمار ومشورت با پزشک مقیم اورژانس، اقدامات لازم را انجام داده و یا آنرا به بیمارستان مننتقل مینمایند.

 

 در شهرستانهای تابعه شماره تلفن 115 به طور شبانه روزی پاسخگوی ارائه خدمات به شهروندان محترم میباشد
قابل توجه است که با همکاری اد اره کل مخابرات، تلفن115در سطح استان حتی برای تلفن همراه نیز بدون نیاز به گرفتن پیش شماره بطور شبانه روزی جهت مددجویان امکان پذیر است.
برنامه ها واهداف آتی مرکز مدیریت حوادث وفوریتهای استان کرمانشاه
1- تحویل و تجهیز آمبولانسهای استاندارد، اتوبوس آمبولانس وبالگرد امدادی
2- راه اندازی اتاق اپراتوری تمامی پایگاههای شهرستانهای استان کرمانشاه
3- افزایش تعداد پایگاههای شهری و جاده ای وافزایش کیفیت خدمات رسانی
4- مجهز کردن تمامی آمبولانسها به دستگاههای ونتیلاتور والکتروشوک وتجهیزات پیشرفته پزشکی
بصب
 
رسالت مرکزمدیریت حوادث وفوریتهای پزشکی استان کرمانشاه
مرکز مدیریت حوادث وفوریتهای پزشکی استان کرمانشاه زیرمجموعه ای ازدانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه می باشد که به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی، سازماندهی، هماهنگی درون وبرون بخشی نظارت برحوادث وفوریتهای پزشکی استان ومنطقه غرب را برعهده دارد. این مرکزنقش حاکمیتی خود را دردوبعد پیشگیری ازحوادث وعملیات اجراکرده و رهبری عملیات استانی ومنطقه ای ازجمله مدیریت فوریتهای پزشکی درحوادث غیرمترقبه رانیزبرعهدهَ دارد.
این مرکزمسئولیت تامین، حفظ وارتقاء سلامت آحاد مردم درحوادث وفوریتهای پزشکی را ازطریق نیروی انسانی کارا، فن آوری روزآمد، مشارکت مردمی، آموزش وبازاریابی اجتماعی پژوهش های کاربردی وتوسعه ای به انجام می رساند، تاتلفات، عوارض ومعلولیت های ناشی ازحوادث وفوریتهای پزشکی را به حداقل رسانده وکیفیت وکمیت این خدمات را درحداستانداردهای جهانی ومطابق با نیازهای روزجامعه ارتقاء و حفظ نماید.
گیرندگان اصلی خدمات این مرکزشامل کارکنان ستادی وپرسنل مرکزمدیریت حوادث وفوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی، پایگاه های اورژانس115ودرنهایت بیماران، مصدومان ومردم هستند.